تبلیغات
جهان و عشق - علت نامگذاری ماه محرم (به محرم ) چیست ؟

ما به خدا ایمان داریم

علت نامگذاری ماه محرم (به محرم ) چیست ؟

نویسنده :MSD World
تاریخ:1392/08/17-ساعت 12 و 33 دقیقه و 32 ثانیه

علت نامگذاری این ماه و حرمت ویژه آن در میان مسلمانان

تاسیس تاریخ برای مسلمانان در زمان خلافت خلیفه دوم مسلمین و با مشورت علی (ع) در سال شانزدهم هجری صورت گرفته است. مبدا تاریخ را هجرت پیامبر و ماه نخست آن را محرم، سالی كه هجرت روی داده بود گرفتند ....(1) علت نامگذاری این ماه آن بود كه در ایام جاهلیت، جنگ در این ماه را حرام می دانستند.

ـ در دوم ماه محرم الحرام سال 61 هجری كاروان حضرت امام حسین (ع) وارد كربلا شد و سپاهیان دشمن كه هر روز بر تعدادشان افزوده می شد در روزهای تاسوعا و عاشورا كه روز نهم و دهم محرم می باشد او و یارانش را به شهادت رساندند. پیشوای هشتم شیعیان امام رضا (ع) در خصوص این ماه فرمود: در جاهلیت، حرمت این ماه نگاه داشته می شد و در آن  نمی جنگیدند ولی در این ماه، خونهای ما را ریختند و حرمت ما را شكستند و فرزندان و زنان ما را اسیر كردند و خیمه ها را آتش زدند و غارت كردند و حرمت پیامبر را دربارة ذریه اش رعایت نكردند. .... آیت الله میرزا جواد ملكی تبریزی در «مراقبات» نوشته است:«كودكانم را می دیدم كه در دهة نخست ماه محرم غذا نمی خوردند و به نان خالی اكتفا می كردند كسی هم به آنان نگفته بود ماه محرم شروع شده است گمان می كنم عشقی درونی آنان را برمی انگیخت.» (2) به همین دلیل ماه محرم با حادثه عاشورا عجین شده است و فرا رسیدن آن دلها را پر از غم می سازد و پیروان و شیفتگان امام حسین (ع) از اول محرم، محافل و مجالسی را سیاهپوش كرده، به یاد آن امام شهید به عزاداری می پردازند.... (3)
 

شیعیان در بزرگداشت شهدای کربلا،

هر روز از دهه اول ماه محرم را مختص به یکی از بزرگان این نهضت جاویدان می دانند.
روز اول محرم : مسلم ابن عقیل علیه السلام

روز دوم محرم : ورود کاروان به کربلا ( ورودیه )

روز سوم محرم : حضرت رقیه علیها السلام

روز چهارم محرم : حضرت حر و اصحاب علیهم السلام - طفلان زینب علیهما السلام

روز پنجم محرم : اصحاب  و عبدالله ابن الحسن علیهم السلام

روز ششم محرم : حضرت قاسم ابن الحسن علیه السلام

روز هفتم محرم : روضه عطش و علی اصغر علیه السلام

روز هشتم محرم : حضرت علی اکبر علیه السلام

روز نهم محرم : روز تاسوعا - حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام

روز دهم محرم : روز عاشورا - حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام - حضرت زینب علیها السلام و شام غریبان

روز یازدهم محرم : حرکت کاروان از کربلا

روز دوازدهم محرم : ورود کاروان به کوفه

 

1-(تاریخ تحلیلی اسلام/ دكتر شهیدی/ ص130)
2-(پیام آورعاشورا/ مهاجرانی/ص 11)

3-(با اندكی دخل و تصرف/ فرهنگ عاشورا جواد محدثی/ ص 406)

 

 

آغازمحّرم

 

روزی كه علی ذكرلب مردم بود

یك فتنه خفته بین مردم گم بود

هرچند محرّم آیدازراه ،ولی

آغازمحّرم زغدیرخُم بود

 

سلام بر محرمت حسین جان
به خیمه های ماتمت حسین جان
سلام بر سیاهی عزایت
به جانگدازی غمت حسین جان
سلام بر سرشك عاشقانت
كه هست آب زمزمت حسین جان
سلام بر نوای كودكانی
كه دم گرفته با دمت حسین جان
سلام بر كسیكه با دل آید
به پیشواز مقدمت حسین جان
سلام بر دل شكسته ای كه
بخواهد از تو مرحمت حسین جان
سلام بر نوای عاشقی كه
شد آشنا و محرمت حسین جان
سلام بر حریم با صفایت
به احتزاز پرچمت حسین جان
سلام بر صفای عاشقی كه
كنی بر او تو مرحمت حسین جان
سلام بر حریم عترت تو
به زینب مكرمت حسین جان
سلام بر دلی كه می شود او
فدایی محرمت حسین جان

 

 

در ادامه چهل حدیث از احادیث اهل‌بیت (ع) كه به عزاداری، به‌ویژه عزاداری سید و سالار شهیدان می‌پردازد را مرور می‌كنیم.

* آتش عشق حسینى
قال رسول الله (ص): ان لقتل الحسین (ع) حرارة فى قلوب المؤمنین لا تبرد ابدا.
پیامبراكرم (ص) فرمود: براى شهادت حسین (ع)، حرارت و گرمایى در دل‌هاى مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمى‏شود. (جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص556)

* عاشورا، روز غم
قال الرضا (ع): من كان یوم عاشورا یوم مصیبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل یوم القیامة یوم فرحه و سروره.
امام رضا (ع) فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصیبت و اندوه و گریه‏اش باشد، خداوند روز قیامت را براى او روز شادى و سرور قرار مى‏دهد. (بحارالانوار، ج 44، ص284)

* محرم، ماه سوگوارى
قال الرضا (ع): كان ابى اذا دخل شهر المحرم لا یرى ضاحكا و كانت الكابة تغلب علیه حتى یمضى منه عشرة ایام، فاذا كان الیوم العاشر كان ذلك الیوم یوم مصیبته و حزنه و بكائه...
امام رضا (ع) فرمود: هر گاه ماه محرم فرا مى‏رسید، پدرم (موسى بن‏ جعفر) دیگر خندان دیده نمى‏شد و غم و افسردگى بر او غلبه مى‏یافت تا آن كه ده روز از محرم مى‏گذشت، روز دهم محرم كه مى‏شد، آن روز، روز مصیبت و اندوه و گریه پدرم بود. (امالى صدوق، ص 111)

* دیده‏هاى خندان
قال رسول الله (ص): یا فاطمة! كل عین باكیة یوم القیامة الا عین بكت على مصاب الحسین فانها ضاحكة مستبشرة بنعیم الجنة.
پیامبراكرم (ص) فرمود: فاطمه جان! روز قیامت هر چشمى گریان است، مگر چشمى كه در مصیبت و عزاى حسین گریسته باشد، كه آن چشم در قیامت خندان است و به نعمتهاى بهشتى مژده داده مى‏شود. (بحارالانوار،ج 44، ص293)

* سالگرد سوگ حسین (ع)
عن الصادق (ع): نیح على الحسین بن على سنة فى كل یوم و لیلة و ثلاث سنین من الیوم الذى اصیب فیه.
حضرت صادق (ع) فرمود: یك سال تمام، هر شب و روز بر حسین بن على (ع) نوحه‌خوانى شد و سه سال، در روز شهادتش سوگوارى برپا گشت. (بحارالانوار،ج 79، ص102)

* وقف برای عزادارى
قال الصادق (ع): قال لى ابى: یا جعفر! اوقف لى من منالى كذا و كذا النوادب تندبنى عشر سنین بمنى ایام منى.
امام صادق (ع) مى‏فرماید: پدرم امام باقر(ع) به من فرمود: اى جعفر! از مال خودم فلان مقدار وقف نوحه‌خوانان كن كه به مدت ده سال در «منا» در ایام حج، بر من نوحه‌خوانى و سوگوارى كنند. (بحارالانوار، ج 46، ص220)

* نوحه‌خوانى سنتى
عن ابى هارون المكفوف قال: دخلت على ابى عبد الله (ع) فقال لى: انشدنى، فأنشدته فقال: لا، كما تنشدون و كما ترثیه عند قبره...
ابوهارون مكفوف مى‏گوید: خدمت حضرت صادق (ع) رسیدم. امام به من فرمود: «برایم شعر بخوان». پس برایش اشعارى خواندم. فرمود: اینطور نه، همان طور كه (براى خودتان) شعر خوانى مى‏كنید و همانگونه كه نزد قبر حضرت سید الشهداء مرثیه مى‏خوانى. (بحارالانوار، ج 44، ص287)

* پاداش شعر گفتن براى حسین (ع)
قال الصادق (ع): ما من احد قال فى الحسین شعرا فبكى و ابكى به الا اوجب الله له الجنة و غفر له.
امام صادق (ع) به جعفر بن عفان فرمود: هیچ كس نیست كه درباره حسین (ع) شعرى بسراید و بگرید و با آن بگریاند مگر آن كه خداوند، بهشت را بر او واجب مى‏كند و او را مى‏آمرزد. (رجال شیخ طوسى، ص289)

* سرودن براى اهل‌بیت (ع)
قال الصادق (ع): من قال فینا بیت شعر بنى الله له بیتا فى الجنة.
امام صادق (ع) فرمود: هر كس در راه ما و براى ما یك بیت شعر بسراید، خداوند براى او خانه‏اى در بهشت، بنا مى‏كند. (وسائل الشیعه،ج 10، ص467)

* اصحاب مدح و مرثیه
قال الصادق (ع): الحمد لله الذى جعل فى الناس من یفد الینا و یمدحنا و یرثى لنا.
امام صادق (ع) فرمود: خدا را سپاس كه در میان مردم، كسانى را قرار داد كه به سوى ما مى‏آیند و بر ما وارد مى‏شوند و ما را مدح و مرثیه مى‏گویند. (وسائل الشیعه، ج 10، ص469)

* شعرخوانى در ایام عزا
قال الرضا (ع): یا دعبل! احب ان تنشدنى شعرا فان هذه الایام حزن كانت علینا اهل البیت (ع).
امام رضا (ع) به دعبل (شاعر اهل بیت) فرمود: اى دعبل! دوست دارم كه برایم شعرى بسرایى و بخوانى، چرا كه این روزها (ایام عاشورا) روز اندوه و غمى است كه بر ما خاندان رفته است. (جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص567)

* مرثیه، نصرت اهل بیت (ع)
عن الرضا (ع): یا دعبل! ارث الحسین (ع) فانت ناصرنا و مادحنا ما دمت حیا فلا تقصر عن نصرنا ما استطعت.
امام رضا (ع) فرمود: اى دعبل! براى حسین بن على (ع) مرثیه بگو، تو تا زنده‏اى، یاور و ستایشگر مایى، تا مى‏توانى، از یارى ما كوتاهى مكن. (جامع احادیث الشیعه،ج 12، ص567)

* شیعیان همراه و همدل با ائمه
قال على (ع): ان الله...اختار لنا شیعة ینصروننا و یفرحون بفرحنا و یحزنون لحزننا.
على (ع) فرمود: خداوند براى ما، شیعیان و پیروانى برگزیده است كه ما را یارى مى‏كنند، با خوشحالى ما خوشحال مى‏شوند و در اندوه و غم ما، محزون مى‏گردند. (غررالحكم،ج 1، ص235)

* كشته اشك
قال الحسین (ع): انا قتیل العبرة لا یذكرنى مؤمن الا بكى.
حسین بن على (ع) فرمود: من كشته اشكم. هیچ مؤمنى مرا یاد نمى‏كند مگر آن كه ـ به خاطر مصیبتهایمـ گریه مى‏كند. (بحارالانوار، ج 44، ص279)

* یك قطره اشك
قال الحسین (ع): من دمعت عیناه فینا قطرة بوأه الله عز و جل الجنة.
حسین بن على (ع) فرمود: چشمان هر كس كه در مصیبتهاى ما قطره‏اى اشك بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‏دهد. (احقاق الحق، ج 5، ص523)

* بهشت، پاداش عزادارى
قال على بن الحسین السجاد (ع): ایما مؤمن دمعت عیناه لقتل الحسین و من معه حتى یسیل على خدیه بوأه الله فى الجنة غرفا.
امام سجاد (ع) فرمود: هر مؤمنى كه چشمانش براى كشته‌شدن حسین بن على (ع) و همراهانش اشكبار شود و اشك بر صورتش جارى شود، خداوند او را در غرفه‏هاى بهشتى جاى مى‏دهد. (ینابیع المودّه، ص429)

* به یاد فرزندان فاطمه (س)
قال السجاد (ع): انى لم اذكر مصرع بنى فاطمة الا خنقتنى لذلك عبرة.
امام سجاد (ع) فرمود: من هرگز شهادت فرزندان فاطمه را به یاد نیاوردم، مگر آن كه به خاطر آن، چشمانم اشكبار گشت. (بحارالانوار، ج 46، ص109)

* سوگوارى در خانه‏‌ها
قال الباقر (ع): ثم لیندب الحسین و یبكیه و یأمر من فى داره بالبكاء علیه و یقیم فى داره مصیبته باظهار الجزع علیه و یتلاقون بالبكاء بعضهم بعضا فى البیوت و لیعز بعضهم بعضا بمصاب الحسین (ع).
امام باقر(ع) نسبت به كسانى كه در روز عاشورا نمى‏توانند به زیارت آن حضرت بروند، اینگونه دستور عزادارى دادند و فرمودند: بر حسین (ع) ندبه و عزادارى و گریه كند و به اهل خانه خود دستور دهد كه بر او بگریند و در خانه‏اش با اظهار گریه و ناله بر حسین (ع)، مراسم عزادارى بر پا كند و یكدیگر را با گریه و تعزیت و تسلیت گویى در سوگ حسین (ع) در خانه‏هایشان ملاقات كنند. (كامل الزیارات، ص175)

* اشك على (ع) در سوگ شهداى كربلا
قال الباقر (ع): مر على بكربلا فى اثنین من اصحابه قال: فلما مر بها ترقرقت عیناه للبكاء ثم قال: هذا مناخ ركابهم و هذا ملقى رحالهم و هیهنا تهراق دماؤهم، طوبى لك من تربة علیك تهراق دماء الأحبة.
امام باقر (ع) فرمود: امیرالمؤمنین (ع) با دو تن از یارانش از «كربلا» گذر كردند، حضرت، هنگام عبور از آنجا، چشمهایش اشك‌آلود شد، سپس فرمود: اینجا مركب‌هایشان بر زمین مى‏خوابد، اینجا محل بار افكندنشان است و اینجا خون‌هایشان ریخته مى‏شود، خوشا به حال تو اى خاكى كه خون دوستان بر روى تو ریخته مى‏شود! (بحارالانوار، ج 44، ص 258)

* اشك، حجاب دوزخ
قال الباقر (ع): ما من رجل ذكرنا او ذكرنا عنده یخرج من عینیه ماء و لو مثل جناح البعوضة الا بنى الله له بیتا فى الجنة و جعل ذلك الدمع حجابا بینه و بین النار.
امام باقر (ع) پس از شنیدن سروده‏هاى «كمیت» درباره اهل‌بیت، گریست و سپس فرمود: هیچ كس نیست كه ما را یاد كند، یا نزد او از ما یاد شود و از چشمانش هر چند به اندازه بال پشه‏اى‏ اشك آید، مگر آن كه خداوند برایش در بهشت، خانه‏اى بنا كند و آن اشك را حجاب میان او و آتش دوزخ قرار دهد. (الغدیر، ج 2، ص202)

* بیست سال گریه
قال الصادق (ع): بكى على بن الحسین (ع) عشرین سنة و ما وضع بین یدیه طعام الا بكى.
امام صادق (ع) فرمود: امام زین‌العابدین (ع) بیست سال (به یاد عاشورا) گریست و هرگز طعامى پیش روى او نمى‏گذاشتند، مگر این كه گریه مى‏كرد. (بحارالانوار، ج 46، ص 108)

* ادب سوگوارى
قال الصادق (ع): لما مات ابراهیم بن رسول الله (ص) حملت عین رسول الله بالدموع ثم قال النبى (ص): تدمع العین و یحزن القلب و لا نقول ما یسخط الرب و انا بك یا ابراهیم لمحزونون.
امام صادق (ع) فرمود: چون ابراهیم پسر رسول خدا از دنیا رفت، چشم پیامبر پر از اشك شد. سپس پیامبرفرمود: چشم، اشكبار مى‏شود و دل غمگین مى‏‌شود، ولى چیزى نمى‏گوییم كه خدا را به خشم آورد، و ما در سوگ تو اى ابراهیم اندوهناك هستیم. (بحارالانوار، ج 22، ص157)

* چشم‌هاى اشكبار
قال الصادق (ع): من ذكرنا عنده ففاضت عیناه حرم الله وجهه على النار.
امام صادق (ع) فرمود: نزد هر كس كه از ما (و مظلومیت ما) یاد شود و چشمانش پر از اشك گردد، خداوند چهره‏اش را بر آتش دوزخ حرام مى‏كند. (بحارالانوار، ج 44، ص285)

* احیاء خط اهل‌بیت (ع)
قال الصادق (ع): تزاوروا و تلاقوا و تذاكروا و احیوا امرنا.
امام صادق (ع) فرمود: به زیارت و دیدار یكدیگر بروید، با هم به سخن و مذاكره بنشینید و امر ما را ـ كنایه از حكومت و رهبرى ـ زنده كنید. (بحارالانوار، ج 71، ص352)

* مجالس حسینى
قال الصادق (ع) للفضیل: تجلسون و تحدثون؟ فقال: نعم، قال: ان تلك المجالس احبها فأحیوا امرنا، فرحم الله من احیى امرنا.
امام صادق (ع) از «فضیل» پرسید: آیا (دور هم) مى‏نشینید و حدیث و سخن مى‏گویید؟ گفت: آرى ‏فرمود: اینگونه مجالس را دوست دارم، پس امر(امامت) ما را زنده بدارید. خداى رحمت كند كسى را كه امر و راه ما را احیا كند. (وسائل الشیعه، ج 10، ص392)

* اشك‌هاى ارزشمند
قال الصادق (ع): ...رحم الله دمعتك، اما انك من الذین یعدون من اهل الجزع لنا و الذین یفرحون لفرحنا و یحزنون لحزننا، اما انك سترى عند موتك حضور آبائى لك...
امام صادق (ع) به «مسمع» كه از سوگواران و گریه كنندگان بر عزاى حسینى بود، فرمود: خداى، اشك تو را مورد رحمت قرار دهد. آگاه باش، تو از آنانى كه از دلسوختگان ما به شمار مى‏آیند، و از آنانى كه با شادى ما شاد مى‏شوند و با اندوه ما غمگین مى‏گردند. آگاه باش! تو هنگام مرگ، شاهد حضور پدرانم بر بالین خویش خواهى بود. (وسائل الشیعه، ج 10، ص397)

* دل‌هاى سوخته
قال الصادق (ع): اللهم...و ارحم تلك الأعین التى جرت دموعها رحمة لنا و ارحم تلك القلوب التى جزعت و احترقت لنا و ارحم الصرخة التى كانت لنا.
امام صادق (ع) بر سجاده خود نشسته و بر زائران و سوگواران اهل بیت، چنین دعا مى‏كرد و مى‏فرمود: خدایا...آن دیدگان را كه اشك‌هایش در راه ترحم و عاطفه بر ما جارى شده و دل‌هایى را كه به خاطر ما نالان گشته و سوخته و آن فریادها و ناله‏هایى را كه در راه ما بوده است، مورد رحمت قرار بده. (بحارالانوار، ج 98، ص8)

* گریه بر مظلومیت شیعه
قال الصادق (ع): من دمعت عینه فینا دمعة لدم سفك لنا او حق لنا نقصناه او عرض انتهك لنا او لأحد من شیعتنا بوأه الله تعالى بها فى الجنة حقبا.
امام صادق (ع) فرمود: هر كس كه چشمش در راه ما گریان شود، به خاطر خونى كه از ما ریخته شده است، یا حقى كه از ما گرفته‏اند، یا آبرویى كه از ما یا یكى از شیعیان ما برده وهتك حرمت كرده‏اند، خداى متعال به همین سبب، او را در بهشت جاودان، براى ابد جاى مى‏دهد. (امالى شیخ مفید، ص175)

* ثواب بى حساب
قال الصادق (ع): لكل شیى‏ء ثواب الا الدمعة فینا.
امام صادق (ع) فرمود: هر چیزى پاداش و مزدى دارد، مگر اشكى كه براى ما ریخته شود ـ كه چیزى با آن برابرى نمى‏كند و مزد بى اندازه داردـ .(جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص548)


كوثر و اشك
قال الصادق (ع): ما من عین بكت لنا الا نعمت بالنظر الى الكوثر و سقیت منه.
امام صادق (ع) فرمود: هیچ چشمى نیست كه براى ما بگرید، مگر این كه برخوردار از نعمت نگاه به «كوثر» مى‏شود و از آن سیرابش مى‏كنند. (جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص554)

* گریه آسمان
عن الصادق (ع): یا زرارة! ان السماء بكت على الحسین اربعین صباحا.
امام صادق (ع) فرمود: اى زراره! آسمان چهل روز، در سوگ حسین بن على (ع) گریه كرد. (جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص552)

* گریه و اندوه مطلوب
قال الصادق (ع):كل الجزع و البكاء مكروه سوى الجزع و البكاء على الحسین (ع).
امام صادق (ع) فرمود: هر نالیدن و گریه‏اى مكروه است، مگر ناله و گریه بر حسین (ع). (بحارالانوار، ج 45، ص313)

* پیامبر (ص) و گریه بر شهید
قال الصادق (ع):ان النبى لما جائته وفاة جعفر بن ابى طالب و زید بن حارثة كان اذا دخل بیته كثر بكائه علیهما جدا و یقول: كانا یحدثانى و یؤانسانى فذهبا جمیعا.
امام صادق (ع) فرمود: وقتى خبر شهادت جعفر بن ابى طالب و زید بن حارثه به پیامبر خدا رسید، از آن پس هر گاه وارد خانه‏ مى‏شد، بر آن دو شهید به شدت مى‏گریست و مى‏فرمود : آن دو شهید، با من هم سخن و همدم و انیس بودند، و هر دو رفتند! (من لا یحضره الفقیه، ج 1، ص177)

* نفس هاى تسبیح
قال الصادق (ع):نفس المهموم لظلمنا تسبیح و همه لنا عبادة و كتمان سرنا جهاد فى سبیل الله. ثم قال ابو عبد الله (ع): یجب ان یكتب هذا الحدیث بالذهب.
امام صادق (ع) فرمود: نفس كسى كه به خاطر مظلومیت ما اندوهگین شود، تسبیح است و اندوهش براى ما، عبادت است و پوشاندن راز ما جهاد در راه خداست. سپس امام صادق (ع) افزود: این حدیث را باید با طلا نوشت! (امالى شیخ مفید، ص 338)

* فرشتگان سوگوار
قال الصادق (ع): اربعة الاف ملك عند قبر الحسین (ع) شعث غبر یبكونه الى یوم القیامة.
امام صادق (ع) فرمود: 4 هزار فرشته نزد قبر سید الشهدا (ع) ژولیده و غبارآلود، تا روز قیامت بر آن حضرت مى‏گریند. (كامل الزیارات، ص 119)

* گریه بر حسین (ع)
قال الرضا (ع): یا ابن شبیب! ان كنت باكیا لشى‏ء فابك للحسین بن على بن ابى طالب (ع) فانه ذبح كما یذبح الكبش.
امام رضا (ع) به «ریان بن شبیب» فرمود: اى پسر شبیب! اگر بر چیزى گریه مى‏كنى، بر حسین بن على بن ابى طالب (ع) گریه كن، چرا كه او را مانند گوسفند سر بریدند. (بحارالانوار، ج 44، ص 286)

* مجالسى به یاد ائمه
قال الرضا (ع):من جلس مجلسا یحیى فیه امرنا لم یمت قلبه یوم تموت القلوب.
امام رضا (ع) فرمود: هر كس در مجلسى بنشیند كه در آن، امر (و خط و مرام ما) احیا مى‏شود، دلش در روزى كه دلها مى‏میرند، نمى‏میرد. (بحارالانوار، ج 44، ص278)

* آثار گریستن بر حسین (ع)
قال الرضا (ع): فعلى مثل الحسین فلیبك الباكون فان البكاء علیه یحط الذنوب العظام.
امام رضا (ع) فرمود: گریه كنندگان باید بر كسى همچون حسین (ع) گریه كنند، چرا كه گریستن براى او، گناهان بزرگ را فرو مى‏ریزد. ( بحارالانوار، ج 44، ص284)

* اشك و آمرزش گناه
قال الرضا (ع): یابن شبیب! ان بكیت على الحسین (ع) حتى تصیر دموعك على خدیك غفر الله لك كل ذنب اذنبته صغیرا كان او كبیرا قلیلا كان او كثیرا.
امام رضا (ع) فرمود: اى پسر شبیب! اگر بر، حسین (ع) آن قدر گریه كنى كه اشك‌هایت بر چهره‏ات جارى شود، خداوند همه گناهانت را كه مرتكب شده‏اى مى‏آمرزد، كوچك باشد یا بزرگ، كم باشد یا زیاد. (امالى صدوق، ص112)

* همدلى با عترت
قال الرضا (ع): ان سرك ان تكون معنا فى الدرجات العلى من الجنان فاحزن لحزننا و افرح لفرحنا.
امام رضا (ع) به «ریان بن شبیب» فرمود: اگر تو را خوشحال مى‏كند كه در درجات والاى بهشت با ما باشى، پس در اندوه ما غمگین باش و در شادى ما خوشحال باش. (جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص

 نوع مطلب : مذهبی 

Buy cialis online
1397/09/16 ساعت 11 و 55 دقیقه و 27 ثانیه

Nicely put, Regards!
the best site cialis tablets look here cialis order on line tadalafil 20mg cialis taglich purchasing cialis on the internet cialis mit grapefruitsaft free generic cialis effetti del cialis cialis for sale wow cialis 20
buy tadalafil pills
1397/09/15 ساعت 16 و 44 دقیقه و 52 ثانیه

Regards, I value it!
cialis en 24 hora cialis for sale south africa click here cialis daily uk when will generic cialis be available buy generic cialis price cialis per pill cialis reviews try it no rx cialis compare prices cialis uk acheter cialis meilleur pri
where to buy cialis online
1397/09/14 ساعت 20 و 58 دقیقه و 43 ثانیه

You explained that effectively!
price cialis per pill non 5 mg cialis generici only best offers 100mg cialis cialis y deporte cialis great britain cialis generico milano 5 mg cialis pharmacie en ligne dose size of cialis rezeptfrei cialis apotheke cialis cost
Buy cialis online
1397/09/14 ساعت 06 و 33 دقیقه و 41 ثانیه

With thanks, I enjoy it!
compare prices cialis uk cialis 50 mg soft tab effetti del cialis viagra vs cialis vs levitra generic cialis 20mg tablets cialis bula cialis generic we use it cialis online store cialis 20 mg best price cialis daily reviews
Cialis pills
1397/09/13 ساعت 19 و 10 دقیقه و 23 ثانیه

Awesome data, Regards!
prezzo di cialis in bulgaria buy generic cialis callus we use it cialis online store comprar cialis navarr best generic drugs cialis best generic drugs cialis generic cialis 20mg tablets cialis generic tadalafil 10 mg
Buy generic cialis
1397/09/13 ساعت 08 و 06 دقیقه و 03 ثانیه

Reliable data. Many thanks.
compare prices cialis uk cialis generika in deutschland kaufen american pharmacy cialis cialis price thailand we use it cialis online store cialis purchasing cialis pills boards acquistare cialis internet ou trouver cialis sur le net cialis official site
Cialis generic
1397/09/12 ساعت 20 و 11 دقیقه و 56 ثانیه

Cheers, I enjoy this!
comprar cialis 10 espa241a cialis tablets for sale cialis prices order a sample of cialis cialis 10 doctissimo prezzo cialis a buon mercato cialis rezeptfrei sterreich cialis kaufen bankberweisung cialis pas cher paris cialis uk
Generic cialis
1397/09/12 ساعت 07 و 44 دقیقه و 21 ثانیه

Fantastic write ups. Many thanks!
cialis professional from usa cialis usa cost cialis flussig cialis coupons printable venta cialis en espaa precios cialis peru cialis 100mg suppliers low cost cialis 20mg generic cialis tadalafil enter site very cheap cialis
Cialis canada
1397/09/11 ساعت 19 و 42 دقیقه و 14 ثانیه

You've made your position pretty clearly.!
cialis canada on line cialis cost venta de cialis canada generic cialis cialis tadalafil online generic cialis in vietnam 5 mg cialis coupon printable cialis 200 dollar savings card cialis usa cost cialis sale online
Cialis generic
1397/09/11 ساعت 07 و 11 دقیقه و 36 ثانیه

You said it adequately..
cialis rezeptfrei cialis rezeptfrei sterreich cialis et insomni sublingual cialis online we choice cialis pfizer india cialis generic availability cialis bula we use it 50 mg cialis dose how to purchase cialis on line cialis tablets for sale
buy tadalafil no prescription
1397/09/10 ساعت 19 و 58 دقیقه و 25 ثانیه

This is nicely put. .
cialis 5 mg funziona no prescription cialis cheap cialis 5 mg where to buy cialis in ontario cialis without a doctor's prescription cuanto cuesta cialis yaho cialis 5 mg scheda tecnica click here to buy cialis cialis generika in deutschland kaufen wow look it cialis mexico
buy cialis online safely
1397/09/10 ساعت 06 و 50 دقیقه و 06 ثانیه

You mentioned that perfectly!
cialis 200 dollar savings card order cialis from india cialis en mexico precio generic cialis levitra generic low dose cialis viagra vs cialis vs levitra cialis without a doctor's prescription tadalafilo i recommend cialis generico when will generic cialis be available
Cialis pills
1397/09/9 ساعت 19 و 33 دقیقه و 10 ثانیه

You said it nicely..
cialis side effects dangers viagra cialis levitra generic for cialis generico cialis mexico cialis en 24 hora only now cialis 20 mg venta cialis en espaa cipla cialis online cialis generic cost of cialis per pill
Buy cialis
1397/09/9 ساعت 07 و 44 دقیقه و 50 ثانیه

Tips certainly used!.
tadalafilo cialis 5mg prix cialis generico milano prices for cialis 50mg how do cialis pills work prix de cialis calis cialis preise schweiz cialis savings card tadalafil 5mg
Buy cialis online
1397/09/8 ساعت 20 و 34 دقیقه و 57 ثانیه

Nicely put, Cheers!
cialis professional yohimbe cialis professional yohimbe side effects for cialis cialis 20 mg cut in half achat cialis en itali tadalafil 20mg acheter du cialis a geneve achat cialis en europe generic cialis soft gels interactions for cialis
buy cialis germany
1397/09/8 ساعت 08 و 56 دقیقه و 46 ثانیه

You said it perfectly.!
import cialis cost of cialis cvs cialis 5 mg schweiz buy cialis online achat cialis en itali 40 mg cialis what if i take cialis generico milano where do you buy cialis acquistare cialis internet tadalafilo
buy cialis online best price
1397/09/7 ساعت 20 و 07 دقیقه و 06 ثانیه

Nicely put, With thanks!
look here cialis order on line purchasing cialis on the internet we like it cialis soft gel cialis 5mg billiger link for you cialis price buy online cialis 5mg cialis 20mg prix en pharmacie we choice cialis pfizer india cialis farmacias guadalajara cialis generika in deutschland kaufen
buy cialis online cheap
1397/09/7 ساعت 08 و 22 دقیقه و 41 ثانیه

Valuable facts. Thanks a lot!
40 mg cialis what if i take cialis vs viagra prezzo cialis a buon mercato cialis generico milano order generic cialis online we like it safe cheap cialis cialis for bph cialis pills cialis purchasing bulk cialis
Buy cialis
1397/07/11 ساعت 08 و 53 دقیقه و 13 ثانیه

With thanks! Great information!
generic cialis pill online cialis 10 doctissimo cialis para que sirve costo in farmacia cialis free generic cialis cost of cialis per pill generic cialis pro cialis savings card cialis 20 mg cut in half order cialis from india
buy cialis delhi
1397/07/9 ساعت 07 و 06 دقیقه و 57 ثانیه

Kudos. A lot of advice.

only best offers cialis use only best offers cialis use cialis for daily use safe site to buy cialis online generic cialis tadalafil acheter du cialis a geneve cialis 5 mg schweiz female cialis no prescription callus generic cialis levitra
online pharmacies
1397/07/1 ساعت 08 و 08 دقیقه و 27 ثانیه

This is nicely put! .
buy viagra 25mg canada online pharmacies legitimate canada medication pharmacy canada drug pharmacy pharmacy canada online prescriptions canada medication cost buy vistagra usa canadian drugs best canadian pharmacy canada drugs online
http://canadianpharmacytousa.com/
1397/06/14 ساعت 12 و 56 دقیقه و 57 ثانیه

Whoa lots of helpful advice.
online pharmacies tech school canada pharmacies online prescriptions pharmacy top rated canadian pharmacies online canadian pharmaceuticals stocks canadian pharmacy world drugs for sale on internet canada medications cheap Northwest Pharmacy online drug store
http://viagravonline.com/
1397/06/11 ساعت 20 و 11 دقیقه و 38 ثانیه

Seriously tons of fantastic knowledge!
cialis online generic cialis soft gels cialis 5 mg buy cialis 20mg cialis lilly tadalafi cialis 20 mg free generic cialis cialis 10 doctissimo cialis 20 mg best price only best offers cialis use
Generic viagra
1397/05/23 ساعت 08 و 03 دقیقه و 07 ثانیه

With thanks. Valuable information!
buy viagra uk no prescription online pharmacy usa how to order viagra online buy cheap generic viagra buy online viagra uk buy viagra without buy generic viagra online uk online pharmacy viagra generic buy viagra no prescription uk i want to buy viagra online
cialis 20mg coupons
1397/05/22 ساعت 23 و 41 دقیقه و 40 ثانیه

Great postings. Many thanks!
cialis 20mg prix en pharmacie cialis 5 mg buy compare prices cialis uk cialis dosage amounts prices on cialis 10 mg buying cialis on internet buy cialis online cheapest cialis professional yohimbe cialis venta a domicilio cialis y deporte
Cialis canada
1397/03/7 ساعت 12 و 35 دقیقه و 01 ثانیه

Very good posts. Thanks a lot!
tadalafil 20mg cialis online deutschland cialis 30 day sample cialis generico cialis generico postepay tadalafil cialis tablets for sale costo in farmacia cialis import cialis cialis coupons
Viagra vs viagra
1397/02/5 ساعت 11 و 08 دقیقه و 18 ثانیه

You've made your stand pretty clearly.!
buy viagra for women to buy viagra generic viagra online uk buy viagra next day delivery buy viagra cheap buy viagra online order were to buy viagra viagra prescription getting viagra where to buy generic viagra
Buy generic cialis
1397/01/18 ساعت 20 و 01 دقیقه و 48 ثانیه

Amazing postings. Thanks a lot!
safe dosage for cialis enter site very cheap cialis the best choice cialis woman cialis pills in singapore cialis bula generic cialis review uk cialis great britain generic cialis 20mg tablets venta cialis en espaa cialis prezzo al pubblico
Cialis 20 mg
1397/01/5 ساعت 02 و 40 دقیقه و 25 ثانیه

Position clearly regarded!.
i recommend cialis generico cialis et insomni india cialis 100mg cost link for you cialis price generic cialis review uk cialis per paypa cialis 5 mg schweiz cuanto cuesta cialis yaho venta de cialis canada tadalafil 20mg
Buy cialis
1397/01/2 ساعت 22 و 33 دقیقه و 31 ثانیه

Fantastic facts. Appreciate it!
ou trouver cialis sur le net achat cialis en suisse import cialis how much does a cialis cost cialis pas cher paris cialis 5 mg effetti collateral generic cialis at the pharmacy ou trouver cialis sur le net side effects of cialis cialis canadian drugs
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo
g:plusone size="small" >SusaWebTools

دریافت کد ابزار آنلاین

ابزار هدایت به بالای صفحه