تبلیغات
جهان و عشق - بارسلونا

ما به خدا ایمان داریم
تاریخچه بارسلونا
M اولین جرقه های تاسیس باشگاه بارسلونا در ذهن خوان گامپر زده شد, تاسیس تیمی مردمی اولین هدف گامپر بود. تیمی که اولین بازیکنانش توسط یک آگهی که در روزنامه آن زمان ایالت کاتالونیا چاپ شد به تی
" قسمت اول-از سال 1899 تا 1922 "


هانس گمپر، تاجر سوئیسی که در روزهای سرد نوامبر 1877 متولد شد، تنها 22 سال پس از تولدش و در 22 اکتبر 1899 با چاپ یک آگهی در مجله ورزشی شهر بارسلونا تحت عنوان استخدام بازیکن، تصمیم به تاسیس یک تیم فوتبال در این شهر گرفت.

گمپر که در بارسلون با نام خوان شناخته شد، در سال 1898 به قصد تجارت به مرکز ایالت کاتالان عزیمت کرد و تنها پس از مدت کوتاهی از مهاجرتش به بارسلون توانست نام خود را در تاریخ این باشگاه جاودانه کند.

علاوه بر گمپر اشخاص دیگری به اسامی گوآلتری ویلد،لوئیس د اوسو، بارتمیو تراداس، اتو کنزله، اتو مایر، انریک دوکال، پیر کابوت، کارلس پویول، ژوزف لوبت، یوهان پارسونز و ویلیام پارسونز ترکیب تاریخی اولین تیم بارسلونا را تشکیل دادند.

پس از چندی تیم سر و سامان منظم تری گرفت و یک انگلیسی به نام والتر ویلد به عنوان اولین رئیس تیم بارسلونا انتخاب شد و دلیل این امر مهارتهای خارق العاده او در بازی فوتبال و همچنین امور اجرایی بود.

او نیز همانند دیگر موسسان تیم شهر بارسلون علاوه بر کارهای اجرایی و اداری باشگاه، به عنوان بازیکن نیز در بارسلونا توپ میزد.


"اولین پیراهن بارسلونا"

از ابتدای تاسیس باشگاه بازیکنان این تیم پیراهنهایی به رنگ آبی-اناری و شورت سفید و ساق بند هایی به رنگ پیراهنشان را میپوشیدند."اولین بازی"

اولین بازی باشگاه بارسلون،با تیم مهاجران انگلیسی زبان این شهر در محلی به نام بونانوا که اکنون تورو پارک (Turo park) نامیده میشود انجام شد که در آن بازی تیم انگلیسیهای شهر موفق شد با یک گل بارسا را شکست دهد.


"اولین زمین باشگاه"
پس از چندی جمع دوستانه مدیران که همان بازیکنان بارسا بودند تصمیم به جستجوی محلی مناسب برای انجام بازیها و اقامت دائمی گرفتند و پس از انتخاب اولیه محلی در کنار هتل کازانووا، سرانجام در سال 1905 با خریداری زمینی واقع در کریر اینداستریا (carrer Indústria )، اولین زمین رسمی باشگاه را با گنجایش 6000 نفر و با دو ردیف صندلی، که در آن زمان جزء بهترینها بود به باشگاهی صاحب نام در اسپانیا تبدیل شدند.


"افتخارات اولیه"
و اما افتتاح زمین رسمی باشگاه سرآغازی بود بر کسب عناوین متعدد قهرمانی برای مردان جوان بارسا:

آنها با کسب عنوان قهرمانی کوپا ماکایا (Copa Macaya) در فصل 1902-1901 و قهرمانی ایالت کاتالان در سالهای 1905-1904 و 1909-1908 خودشان را به فوتبال اسپانیا شناساندند.

قهرمانیهای بارسا در ایالت کاتالان پس از آن به صورت سریال وار تا سال 1922 ادامه داشت و بارسا به دوران طلائی خود رسیده بود،و مردان آبی و اناری تنها در 2 فصل موفق به قهرمانی نشدند.

بارسلونا در لیگ سراسری اسپانیا نیز در همان اوایل شکل گیری به عنوان پر افتخار ترین تیم شناخته شد و موفق شد تا پایان سال 1922 کاپ قهرمانی این مسابقات را پنج بار بالای سر ببرد و مقبولیتی عظیم در میان فوتبالدوستان اسپانیایی کسب کند.م ملحق شدند. خوان گامپر در این آگهی از تمام افرادی که با ورزش نسبتا ناشناخته فوتبال در آن زمان آشنایی داشتند، دعوت به همکاری کرد.
بدین شکل در تاریخ 29 نوامبر 1899 یازده سرباز علاقمند به فوتبال و بارسلونا به دعوت گامپر پاسخ گفتند و باشگاه بارسلونا بوجود آمد. یقینا هیچ کدام از این اشخاص هرگز تصور نمیکردند که روزی بارسلونا به این عظمت و شکوه برسد که تمام جامهای اروپایی و اسپانیایی را فتح کند و محلی شود برای حضور بزرگترین بازیکنان تاریخ فوتبال.

هر ساله برای بزرگداشت این نام بزرگ یک مسابقه تحت عنوان جام خوان گامپر برگزار می شود. (بین بارسلونا و یکی از تیم های موفق سایر لیگ های اروپایی، مثلا قهرمان لیگ سری آ یا قهرمان بوندس لیگا و یا همانند سال گذشته با تیمی که یک یا دو عنوان را در فصل اخیر از آن خود کرده است.)
بارسا برای کسب اولین عنوان قهرمانی خود مدت زیادی انتظار نکشید. آنها در سال 1901 موفق شدند به اولین قهرمانی خود در جامی با عنوان کوپا ماکایا دست پیدا کنند و این تنها قهرمانی بارسا در این جام است.
سالهای طلایی
بازیکنان افسانه ای آن دوران مانند آلسانترا, زامورا و وسامیتیر در ترقی دادن باشگاه نقش بزرگی داشتند و به واقع می شود سالهای حضور این بازیکنان در باشگاه بارسلونا را جزو سالهای طلائی بارسا نامید. در این دوران بارسا به یکی از قدرتهای بزرگ اسپانیا و ایالت کاتالونیا بدل شده بود, به گونه ای که در آن سالها موفق شدند به اولین قهرمانی خود در لیگ و در فصل 1928/29 دست پیدا کنند.
جنگ و شروعی دوباره
در آن سال ها که اسپانیا سرگرم جنگ و نزاع های سیاسی خودش بود, باشگاه نیز مانند بسیاری از باشگاههای دیگر از جنگ در امان نماند و آسیبهای بسیاری دید و تلخ ترین سالهای بارسا در این زمانها رقم خورد. در سال 1940 اهالی بارسا دوباره توانستند فعالیت خود را شروع کنند و سعی در ساختن تیم و باشگاهی در حد نام ایالت کاتالونیا نمودند و موفق شدند پس از پنج سال یک قهرمانی دیگر در لیگ بدست آورند. این قهرمانی مدیون فداکاری های بازیکنانی نظیر: سزار, والاسکو و ... بود که در این پیروزی ها نقشی انکار ناشدنی داشتند.

اسامی تیم قهرمان سال 1945:
والاسکو, کویکو, والرون, الیاس, کورتا, کالو, بنیتو, رایش, گونزالوو II, کالوت,سیرا, سانز, کارو,سوسپدرا, واله, اسکولا, ماریانو مارتینز, گونزالوو III, براوو, روودا, باسیلو, ریبا, سزار, سگوئر
کوبالا
در سال 1950 بارسا یک بازیکن بزرگ و نابغه را در ترکیب خود دید . کوبالا بازیکنی که در خط حمله بازی می کرد و دارای نبوغ عجیبی بود. در طی سالهای حضور وی در باشگاه بزرگ بارسلونا کمتر پیش می آمد که بارسلونا مسابقه ای را با پیروزی پشت سر نگذارد. حضور وی در بارسا موجب شده بود بارسا به یکی از قدرتهای آن زمان بدل شود. کوبولا به همراه باسورا و سزار یک خط حمله رویائی را تشکیل داده بودند و کمتر تیمی بود که از گزند این سه مهاجم آماده در امان بماند. کوبالا بازیکنی با سه ملیت مجار, چک و اسپانیایی بود که برای هر سه تیم به میدان رفت.
نیوکمپ
در سال 1957 درهای ورزشگاه عظیمی به نام نیوکمپ به روی عموم گشوده شد. این ورزشگاه برای حضور نود هزار نفر گنجایش داشت که در زمان خودش حضور این تعداد تماشاگر برای دیدن یک مسابقه فوتبال بسیار عجیب بود. این ورزشگاه بزرگترین ورزشگاه جهان بود که در آن زمان ساخته شد. گنجایش این ورزشگاه پس از مرمت و بازسازی در سالهای گذشته به یکصد و پانزده هزار نفر افزایش یافت. بارسا در این ورزشگاه موفق شد اولین جام اروپایی خود را در مقابل یک تیم لندنی بدست آورد و در نیوکمپ این تیم را با 6 گل بدرقه کند تا در بازی برگشت با کسب نتیجه مساوی دو بر دو به عنوان قهرمانی دست پیدا کند.
طراح و معمار این ورزشگاه عظیم و مخوف شخصی به نام سانتیر بود. یادگاری وی برای همیشه نزد هواداران پر شور بارسا باقی خواهد ماند و مانند گذشته یک مکان مقدس برای آسولگرانا به حساب خواهد آمد.

یوهان کرایف افسانه ای
در سال 1973 مرد افسانه ای فوتبال هلند با بارسلونا قرار داد بست. بازیکنی تیز هوش, سریع و جنگنده که تکنیک منحصر به فردی داشت. حضور کرایف در بارسلونا به تنهایی برای شکست دادن رئال مادرید در آن سالها کافی بود. در آن سالها بارسلونا موفق شد با حضور کرایف رئال مادرید مغرور را که از طرف دولت وقت اسپانیا به شدت حمایت می شد با پنج گل در هم بکوبد. بارسا با حضور کرایف در بازیهای بسیاری در مقابل رئال مادرید پر مدعا به پیروزی رسید و این آغاز افسانه کرایف در بارسلونا بود. در خلال این سالها باشگاه بارسلونا هفتاد هزار عضو رسمی و ثبت شده داشت که این در آن زمان در نوع خود بی نظیر بود و یک رکورد محسوب می شد و هیچ باشگاهی در جهان وجود نداشت که این تعداد هوادار رسمی داشته باشد.

افتخارات اروپایی و تیم رویایی
در خلال سالهای 1990 تا 1994 یوهان کرایف به همراه "تیم رویایی" (لقب این تیم در آن سالها: Dream Team) موفق شد چهار بار پیاپی قهرمان لیگ اسپانیا شود. در سال 1992 بارسلونا در فینال لیگ قهرمانان اروپا موفق شد با گل دقیقه 111 رونالد کومان سمپدوریا که در آن زمان بسیار عالی بازی می کرد، را شکست دهد و اولین قهرمانی اروپا را جشن بگیرد. در همان سال بارسلونا با شکست دادن وردربرمن در نیوکمپ و با نتیجه دو بر یک موفق شد اولین سوپر کاپ اروپا را نیز بدست آورد. بازی رفت در آلمان و با نتیجه مساوی یک بر یک به پایان رسیده بود و بارسا در مجموع با نتیجه سه بر دو به پیروزی رسید.
در سال های بعد نوار موفقیت های مردمی ترین تیم جهان ادامه داشت. بارسا همیشه محل حضور بزرگترین ستارگان تاریخ فوتبال دنیا بود. بازیکنانی چون مارادونا، روماریو، استوویکوف، رونالدو و ریوالدو و بسیاری دیگر از ستارگان بزرگ فوتبال در دهه های قرن بیستم در بارسلونا افتخار آفرینی نمودند.
تولدی دوباره
پس از سه سال رویایی به همراه لوئیس ونگال که برای بارسا 2 قهرمانی و یک نائب قهرمانی را در لالیگا به همراه داشت، آبی و اناری ها دچار افت غیر قابل قبولی شدند. حتی بازگشت دوباره ونگال پس از 2 سال نیز نتوانست گره از مشکلات تیم بزرگ کاتالونیا باز کند و دست قهرمانان آبی و اناری برای 6 سال از جام های مختلف به دور ماند. اما همان طور که به نظر می رسید، زمان برای بارسا مجددا آغاز شده بود.
بارسا در فصل 2003 - 2004 با خریداری بازیکن بزرگی همچون رونالدینهو توانست دوباره به همان تیم رویایی گذشته بدل شود, این در حالی بود که باشگاههای رئال مادرید و منچستر به شدت سعی داشتند با پیشنهادات وسوسه انگیز رونالدینهو را خریداری کنند, ولی وی با میل قلبی خود به بارسلونا پیوست تا با پیوستن به تاریخ این باشگاه نقش انکار ناپذیری در موفقیتهای بارسا داشته باشد.
حضور خوان لاپورتا در راس هرم مدیریتی بارسا و اعتماد او به یک بازیکن بزرگ و یک مربی گمنام به نام فرانک ریکارد که در ابتدای راه مربیگری خود بود، و حضور بازیکنان ارزشمند باعث شد بارسلونا نه تنها دوباره به اوج اقتدار خود در اروپا بازگردد، بلکه چنان نمایش غرور آفرینی از بازی زیبا و فوتبال ناب و در عین حال کسب نتایج پر گل و جذاب را در معرض دید دوستداران فوتبال قرار دهد، که خیلی ها آن را بهترین تیم تاریخ بارسلونا و حتی بهترین تیم تاریخ فوتبال بدانند!
و امروز
ساموئل اتوو ملقب به شیر کامرونی بارسا, مردی که همراه رونالدینهو تاثیری انکار ناشدنی بر تیم کنونی بارسا گذاشتند. اتوو در تاریخ 28 آگوست سال 2004 با مبلغی بالغ بر 24 میلیون یورو به بارسا پیوست و این در حالی بود که از دست مدیران و مقامات وقت مادرید به دلیل نامهربانی هایی که در حقش کرده بودند، به شدت عصبانی و ناراحت بود. این انتقال یکی از بزرگترین و موثرترین انتقالات تاریخ باشگاه است و بعدها با درخشش اتوو حسرت بسیاری را برای مدیران کارنابلد مادریدی باقی گذاشت.
اتوو در 14 ماه می در سال 2005 موفق شد همراه بارسا هفدهمین مقام قهرمانی بارسلونا را جشن بگیرد. او در سال 2006 ضمن کسب عنوان پی چی چی مجددا عنوان قهرمانی لا لیگا را بدست آورد و بدین ترتیب همراه بارسا جاودانه شد.
باشگاه بارسلونا به عنوان یک تیم مردمی شناخته می شود که در سر تا سر دنیا میلیون ها هوادار دارد, تاریخ درخشان این باشگاه نشانگر عظمت و بزرگی این باشگاه است و بر خلاف تیم رقیب مادریدی آری از هر گونه خیانت، تبانی، اعمال فشار و جنایت های نابخشودنی است. تاریخ بارسلونا همانند کاتالونیا پر است از یاد مردانی که دلیرانه برای دفاع از آزادی و انسانیت جنگیده اند و از ظلم و جور طاغوت هراسی نداشته اند، و در عین حال ستارگانی که در زمین فوتبال نام آن بزرگان را زنده نگه داشته اند، و مانند آنها سربازی وفادار برای بارسلونا و کاتالونیا بوده اند.
هم اکنون بارسا برای دستیابی به موفقیتهای آتی تلاش می کند, موفقیتهایی که برای تیم رویایی بارسا دور از انتظار نیست, و در این راه ستارگان متعصبی همچون پویول, ژاوی, اتوو, والدس و ... تمام توان خود را به کار گرفته اند.
مشخصات باشگاه
نام کامل باشگاه: اف سی بارسلونا (Futbol Club Barcelona ) نام اختصاری: بارسا (Bar�a) تاریخ تاسیس: 29 نوامبر 1899 ریاست باشگاه: خوان لاپورتا سر مربی: فرانک رایکارد استادیوم اختصاصی: نیوکمپ شهر: بارسلونا - کاتالونیا تاریخ تاسیس ورزشگاه: 1957 ابعاد ورزشگاه: 105* 72 متر آدرس دفتر باشگاه: Avda. Ar�stides Maillol s/n ES - 08028 BARCELONA تلفن باشگاه: 0034934963600
افتخارات
- قهرمانی لیگ اسپانیا 18 بار:
1928-29, 1944-45, 1947-48, 1948-49, 1951-52, 1952-53, 1958-59, 1959-60, 1973-74, 1984-85, 1990-91, 1991-92, 1992-93, 1993-94, 1997-98, 1998-99, 2004-05, 2005 - 06.
- قهرمانی سوپر کاپ اسپانیا 7 بار:
1984, 1992, 1993, 1995, 1997, 2005, 2006
- لیگ کاپ اسپانیا 2 بار:
1983, 1986
- جام پادشاهی اسپانیا 24 بار:
1909-10, 1911-12, 1912-13, 1919-20, 1921-22, 1924-25, 1925-26, 1927-28, 1941-42, 1950-51, 1951-52, 1952-53, 1956-57, 1962-63, 1967-68, 1970-71, 1977-78, 1980-81, 1982-83, 1987-88, 1989-90, 1996-97, 1997-98
- کاتالونیا کاپ 6 بار:
1990-91, 1992-93, 1999-2000, 2003-04, 2004-05, 2005-06
- ماکایا کاپ 1 بار:
1901-02
- قهرمانی در کاتالونیا 20 بار:
20 - 1904-05, 1908-09, 1909-10, 1910-11, 1912-13, 1915-16, 1918-19, 1919-20, 1920-21, 1921-22, 1923-24, 1924-25, 1925-26, 1926-27, 1927-28, 1929-30, 1930-31, 1931-32, 1934-34, 1935-36, 1937-38
- قهرمانی در جام خوان گامپر 31 بار:
1966, 1967, 1968, 1969, 1971, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1979, 1980, 1983, 1984, 1985, 1986, 1988, 1990, 1991, 1992, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2006
- لیگ قهرمانان اروپا 2 بار:
1991/92 و 2005/06
- جام Inter-Cities Fairs Cup 3 بار:
1958, 1960, 1966
- سوپر کاپ اروپا 2 بار:
1992 و 1997
- جام در جام اروپا 4 بار:
1979, 1982, 1989, 1997
مربیان موفق
ژوزف سامیتیر 1944-47 - فرناندو داوسیک 1950-54 - ویک بوکبنگ هام 1969-71 - لادیسلاو کوبالا 1962-63 - هلنیو هررا 1958-60 - تری ونبلز 1984-87 - لوئیس آراگونس 1987-88 - یوهان کرایف 1988-96 - بابی رابسون 1996-97 - لوئیس ونگال 1997-2000 - فرانک رایکارد 2003 تا کنون
بهترین بازیکنان تمام ادوار
آسنسی , آمور, باکرو, بگریستاین, سزار, کوکو, کرایف, لوئیز انریکه, فرر, گواردیولا, کلایورت, کومان, هانس کرانکل, کوبالا, لادروپ, گری لینکر, اواریستو, مارادونا, نیسکنز, کویینی , رامالتز, ریوالدو, روماریو, سادورنی, سامیتیر, شوستر, سرجی, آلن سیمونسن, سوتیل, استویچکف, اولوتی, والاسکو زامورا, زوبیزارتا, کوکو, کارلوس پویول, دکو , والدس, رونالدینهو, اتوو,مسی

Admin Logo
themebox Logo
g:plusone size="small" >SusaWebTools

دریافت کد ابزار آنلاین

ابزار هدایت به بالای صفحه